Strona Internetowa Prywatnej Specjalistycznej Poradni Stomatologiczno-Ortodontycznej

Ortodonta

Ortodoncja jest specjalizacją stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu czyli nieprawidłowego ustawienia zębów


Termin Ortodoncja pochodzi od greckiego słowa orthos –prosty i odontus -ząb.
Ale leczenie wad zgryzu nie polega tylko potocznie mówiąc „na prostowaniu krzywych zębów”. Ortodoncja jako dziedzina medycyny leczy - wpływając na prawidłowy rozwój szczęk, przywraca prawidłową funkcję narządu żucia, stawów skroniowo-żuchwowych.
Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego już u dzieci, ponieważ właśnie w wieku rozwoju narządu żucia możemy wpłynąć aparatem ortodontycznym na prawidłowy rozwój obu szczęk, zatok szczękowych, stawów skroniowo-żuchwowych i twarzy. Oczywiście nie bez znaczenia jest sam układ zębów, które odsłaniamy w uśmiechu. Ładne, zdrowe zęby ułatwiają kontakty z rówieśnikami u dzieci i młodzieży, zwiększają poczucie własnej wartości, zapewniają naturalny i swobodny uśmiech a u dorosłych często ten właśnie uśmiech decyduje o przyszłości osobistej i zawodowej.Kiedy należy skontaktować dziecko z ortodontą po raz pierwszy?


Wiek 3-4 lata jest właściwy na pierwszą wizytę, w tym wieku można zapobiec nieprawidłowemu dalszemu rozwojowi stosując proste metody. Szczególnie ważne jest wczesne leczenie wady zgryzu w uzębieniu mlecznym w takich wadach gdy zaburzony jest wzajemny układ górnej i dolnej szczęki.


Co powinno zaniepokoić rodziców dziecka w wieku przedszkolnym i skłonić do wizyty u ortodonty


-nadmiernie wysunięta do przodu dolną szczęka(żuchwa) tzw. przodozgryz
-wychylone do przodu górne zęby z cofniętą dolną szczęką tzn. tyłozgryz

- szpara między przednimi zębami, w którą wsuwany jest język w czsie wymowy i połykania śliny

-asymetria w rysach twarzy lub w zwarciu obu łuków zębowych


Przy tych nieprawidłowościach leczenie ortodontyczne powinno być rozpoczęte jeszcze przed wyrzynaniem się stałych zębów, jeżeli uda się skorygować wadliwe wzajemne położenie obu szczęk , stałe wyrzynające się zęby będą ustawiać się w prawidłowym zwarciu.
Okres kiedy wyrzynają się stałe zęby jest też wiekiem przełomowym w leczeniu ortodontycznym. Wiele wad można wyleczyć aparatami ortodontycznymi wyjmowanymi (ruchomymi).
W tym wieku intensywnie rosną i kształtują się kości szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki szczękowe(tak jak i cały układ kostny dziecka)
Leczeniem ortodontycznym wpływamy właśnie na prawidłowy rozwój kości twarzy. Zaniedbania w tym okresie prowadzą do pogłębiania się wady zgryzu i nieprawidłowego rozwoju.

 

Umów sie na pierwszą  wizytę twojego dziecka a nasz ortodonta we wrocławiu udzieli ci wyczerpujących informacji na temat dalszego rozwoju dziecka,postepowania i możliwej metody leczenia

czytaj dalej

1 / 2 / 3 / 4 / 5

 

Zęby są niezwykle ważną częścią ciała każdego człowieka, nasz uśmiech jest istoty w kontaktach międzyludzkich.