Strona Internetowa Prywatnej Specjalistycznej Poradni Stomatologiczno-Ortodontycznej

 

 

 

 

 

 

Wyciąg zewnatrzustny (tzw Headgear)

Stosowany w leczeniu tyłozgryzów

(musi być noszony 16 godz/dobę)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maska twarzowa

Stosowana w leczeniu przodozgryzów

(powinna być noszona 16 godz/dobę)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini śruby ortodontyczne

Małe śrubki(nazywane też mini implantami ortodontycznymi) wkręcane w kość pomiędzy korzeniami zębów i usuwane po paru miesiącach

 

Pierwsza wizyta


Aby dokładnie i prawidłowo zaplanować leczenie potrzebna jest wnikliwa analiza uzębienia, kośca twarzy, wady zgryzu i jej przyczyny.
Dlatego na pierwszej wizycie nasz ortodonta  przeprowadza  rozmowę z pacjentem i jego rodzicami na temat oczekiwań odnośnie leczenia ortodontycznego, nieprawidłowych nawyków, chorób przebytych i obecnych, urazów. Następnie konieczne jest badanie wewnątrzustne (badamy zgryz ,zęby, tor oddychania, układanie języka w czasie połykania i wymowy) oraz oceniany jest profil pacjenta i symetria twarzy. Robione są wyciski na modele diagnostyczne gipsowe, pacjent dostaje skierowanie na zrobienie zdjęć rentgenowskich pantomograficznego i cefalometrycznego.
Na podstawie analizy modeli gipsowych i zdjęć rtg opracowywany jest plan leczenia, który na  drugiej wizycie jest przedstawiony pacjentowi do akceptacji, omówione są również koszty leczenia i przybliżony czas trwania leczenia.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne ?


Leczenie ortodontyczne aparatem stałym trwa z reguły ok. 1,5 roku – 2 lat
Przy niewielkich wadach czas leczenia może być krótszy ale przy poważnych wadach lub braku współpracy pacjenta może się wydłużyć do 2,5 – 3 lat
Leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi jeżeli jest rozpoczęte w uzębieniu mieszanym ( są obecne zęby stałe i mleczne) trwa aż do momentu gdy wszystkie mleczne zęby wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi.
Po zakończenie aktywnego leczenia ortodontycznego i zdjęciu elementów aparatu stałego, wykonywana jest płytka retencyjna na górny łuk zębowy(noszona w nocy i 2 godz. w dzień) i przyklejany kompozytem stały retainer na dolne zęby i następuje tzw. Faza retencyjna czyli utrwalenie wyników leczenia. Faza ta trwa z reguły co najmniej tyle ile czas aktywnego leczenia czyli ok.2 lat ale u młodzieży często aż do momentu wyrzynania się zębów mądrości.

 

 

wróć

1 / 2 / 3 / 4 / 5

 

Zęby są niezwykle ważną częścią ciała każdego człowieka, nasz uśmiech jest istoty w kontaktach międzyludzkich.